TERIER BRAZYLIJSKI – wzorzec rasy
(kliknij na link, aby zobaczyć wzorzec)
Mały, ale zwinny i szybki…
Terier brazylijski (terrier brasileiro) to na pierwszy rzut oka niepozorny, mały piesek. Smukłe długie nogi i sylwetka zamknięta w kwadracie o zaokrąglonym obrysie to charakterystyczne cechy tej rasy. Taka budowa ciała zapewnia terierowi brazylijskiemu nie tylko możliwość rozwijania zawrotnych prędkości, ale przede wszystkim niesamowitą skoczność oraz zwinność.
Mało który pies jest w stanie dogonić tego małego terierka. Jeśli mały „Brazylijczyk” nie zostawi w tyle towarzysza zabawy na prostej, to na pewno uda mu się go zgubić robiąc szalone akrobacje na zakrętach.
To psy, które kochają ruch, więc jeżeli szukasz zwierzaka, dla którego jedyną aktywnością fizyczną ma być spacer wokół bloku nie jest to pies dla Ciebie (ale o tym więcej w akapicie „Aktywność fizyczna i umiejętność uczenia się”).
Jednym z ich ulubionych zajęć osobników tej rasy jest skakanie…po prostu to kochają. Oprócz odbijania się w miejscu niczym piłeczka, do perfekcji opanowały również odbijanie się od człowieka, aby wybić się jeszcze wyżej w górę. Te niesamowite skoki wzwyż są cechą tej rasy-tak okazują radość, ale również tak próbują wymusić wiele rzeczy 🙂 . Kto nie widział na żywo TB, który odbija się od ziemi jak piłka do koszykówki, ten nie zrozumie, co mam na myśli.
Wielkość i wygląd
Wrażenie ogólne:
Terier brazylijski jest psem niewielkich rozmiarów, wzorzec dopuszcza wysokość w kłębie dla suczek od 33 do 38 cm, natomiast psy powinny mieścić się w przedziale 35-40 cm. Waga nie może przekroczyć 10 kg, a pies nigdy nie może sprawiać wrażenia ciężkiego. Terier brazylijski jest psem smukłym, jednak o widocznie zarysowanej muskulaturze. Niezmiernie istotne są również proporcje – sylwetka zamyka się w kwadracie, a jej linie są widocznie zaokrąglone.
Umaszczenie:
Terier brazylijski jest psem krótkowłosym i występuje w czterech odmianach kolorystycznych akceptowalnych przez wzorzec FCI (czarny tricolor, brązowy tricolor oraz błękitny tricolor oraz isabel tricolor).
Należy jednak pamiętać, że w każdym wariancie dominującym kolorem musi być biel, a kolor powinien występować jedynie w formie łat na ciele oraz głowie (obejmujące czoło i ciemiona, a także wierzch uszu). Przez głowę może biec biała strzałka, mogą być też rozłożone symetrycznie i harmonijnie białe znaczenia. Najlepiej gdy występują na bokach kufy i wzdłuż bruzdy czołowej.
Długość ogona:
Ciekawą cechą teriera brazylijskiego jest różna długość ogona – wzorzec dopuszcza odmianę „bobtail”, czyli ogon skrócony do kilku kręgów, a także „longtail”, czyli ogon długi, sięgający nie dalej niż do stawu skokowego. W jednym miocie mogą urodzić się psy z naturlanie krótkimi oraz naturalnie długimi ogonami. Kopiowanie długich ogonów jest niedozwolone.
Aktywność fizyczna i umiejętność uczenia się
Teriery brazylijskie kochają ruch. Jogging, bieganie przy rowerze, zabawa z innymi psami, aportowanie, czy po prostu szalone hasanie po łące i plaży to zdecydowanie to, co lubią najbardziej. Są bardzo wytrzymałe i w większości będą biegać tak długo jak im pozwolimy. Na prawdę trudno jest zmęczyć TB do tego stopnia, że pokaże nam, że ma już dość, dlatego niezmiernie ważne jest. aby właściciel rozsądnie rozwijał kondycję i ćwiczył wydolność swojego psa. Jeżeli jesteś typem leniuszka i rzadko masz chęć ruszyć się z domu, to niestety terier brazylijski nie jest psem dla Ciebie.
Każdy zdrowy pies, bez względu na rasę powinien mieć zapewnioną codzienną dawkę ruchu adekwatną do swoich potrzeb i możliwości.
Terier brazylijski może na prawdę dużo, a długie trasy czy wysokie temperatury nie są dla niego wyzwaniem.
Możliwość regularnego biegania z właścicielem będzie dla „brazylijczyka” idealną formą aktywności fizycznej. Niewątpliwą zaletą tej rasy jest też to, że jeśli zdarzy się coś, co sprawi, że dzień, czy dwa nie będziemy mogli zapewnić psu większej dawki ruchu (np. gdy właściciel ma grypę), to terrier brazylijski jest w stanie przeleżeć na kanapie ten czas, nie demolując nam mieszkania. Krótko mówiąc jest psem, który lubi być aktywnym, ale jeśli potrzeba, to dostosuje się do właściciela i wcieli się na chwilę w rolę „kanapowca”.
Terrier brazylijski, a sport
Terriery brazylijskie idealnie nadają się również do różnego rodzaju psich sportów, takich jak nosework, agility, flyball, frisbee, czy rally-o. Mają ku temu nie tylko predyspozycje fizyczne (zwinność, skoczność, szybkość, dobry węch), ale również psychiczne – łatwo i chętnie się uczą, mają dobrą pamięć, skupiają się na przewodniku i w większości przypadków nie ma problemu z rozproszeniami (nie interesują ich inne psy, czy obcy ludzie), a przede wszystkim ogromną frajdę sprawia im nie tylko aktywność fizyczna, ale również praca umysłowa. Poniżej na fimliku można zobaczyć Sambę podczas pierwszych treningów flyball , a na zdjęciach córkę naszej Samby (JAKARD WEJHERSTAFF CHOCO Metheora – właściciel Pani Aneta Czarnecka) podczas zajęć nosework.
Najważniejsze potrzeby wg terriera brazylijskiego
Towarzystwo
Myślę, że najważniejszą potrzebą wg terriera brazylijskiego jest potrzeba towarzystwa i obcowania z człowiekiem. Są to psy niezwykle towarzyskie i uwielbiają spędzać czas ze swoją rodziną zarówno w domu jak i poza nim, Bardzo mocno przywiązują się do swojego właściciela, dlatego od pierwszych dni trzeba przyzwyczajać maluszka do zostawania w domu (najpierw na krótko i stopniowo wydłużać czas), aby uniknąć stresu związanego z opuszczeniem przez domowników mieszkania na kilka godzin. Warto też w tym czasie zostawić włączone radio, a psu dać jakiś gryzak, „kulę smakulę”, czy konga nafaszerowanego ulubionym przysmakiem, aby umilić pieskowi oczekiwanie na nasz powrót.
Potrzebę towarzystwa można również odnieść do kontaktów z innymi psami, czy innymi zwierzętami. Terriery brazylijskie uwielbiają się bawić i ganiać z innymi psami (często nawet tymi dopiero poznanymi), wiele osób jeżdżących konno również zabiera swoje terriery brazylijskie na wypady do stadniny, czy konne wyjazdy w teren.
Kontakty z innymi psami są również bardzo istotne, dlatego jeśli nie mamy wśród rodziny, czy znajomych psów do towarzystwa dla naszego „brazylijczyka” warto wyszukać „grupę spacerową” (np. na portalu facebook), gdzie są organizowane praktycznie we wszystkich większych miastach grupowe spacery z psami.
Jeżeli lubimy wieczorem zasiąść przed telewizorem, to możemy być wręcz pewni, że między nami a pilotem będzie leżała zwinięta mała brazylijska „kulka”, która zawsze ułoży się w takim miejscu, aby chociaż kawałkiem ciałka dotykać swojego człowieka.
Zabawa
Kolejną bardzo ważną potrzebą terriera brazylijskiego jest potrzeba zabawy. Kochają zabawki – piłeczki, szarpaczki, pluszaczki, gryzaczki…. jednak najbardziej kochają bawić się w towarzystwie. Świetnie aportują i uwielbiają to robić.
Ulubionymi zabawkami naszych terierów są: piłki, piłeczka ażurowa oraz szarpaki polarowe, puller oraz pluszowe szczurki 🙂 .
Często zdarza im się bawić samym – podrzucają sobie piłkę do góry, po czym próbują łapać ją w locie, jednak najbardziej lubią, kiedy ktoś z domowników bawi się z nimi np. przeciągając szarpakiem, czy rzucając piłkę.
Terriery brazylijskie bardzo szybko i chętnie się uczą, dzięki czemu formą zabawy może być również np. nauka sztuczek.
Bieganie i skakanie
Terrier brazylijski, jak już wcześniej wspomniałam jest psem aktywnym, który kocha ruch. Charakterystycznym zachowaniem psów tej rasy są wysokie podskoki i odbijanie się od ziemi niczym piłeczka – robią to przede wszystkim, kiedy bardzo się cieszą, ale czasem również, gdy chcą dostać to, co mamy w ręce ;). Oczywiście można próbować korygować takie zachowanie (ja nawet nie próbowałam;) ) jednak one w ten sposób okazują po prostu swoje emocje, więc może się to okazać przysłowiową walką z wiatrakami.
Oprócz skoków wzwyż ulubioną dyscypliną terrierów brazylijskich jest bieganie…kochają biegać, niezależnie, czy jest to szalony bieg z „prędkością światła”, czy też jogging. Mają niesamowitą wydolność fizyczną i potrafią pokonywać na prawdę długie dystanse (po drodze jeszcze oznajmiając nam podskokami, że „jest super”).
Alarm
Terrier brazylijski jest z natury psem bardzo czujnym i jeśli mu na to pozwolimy będzie nas informował o potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach swoim szczekaniem. Potrzeba stróżowania jest również instynktowna. Jeżeli nie masz potrzeby, aby pies alarmował o tym, że np. ktoś wjechał na podwórko, ważne jest aby od pierwszych miesięcy życia uświadomić szczeniaka, że nie oczekujesz od niego alarmowania Cię o potencjalnie podejrzanych sytacjach, a szczekanie jest zachowaniem niepożądanym.
Zdrowie i pielęgnacja
Terriery brazylijskie są psami cieszącymi się na prawdę dobrym zdrowiem. Cechuje je wysoka odporność, nie przeziębiają się. Dożywają przeciętnie kilkunastu lat ciesząc się dobrą formą aż do ostatnich dni swojego życia. Jest to rasa odporna na warunki atmosferyczne – wysokie temperatury nie stanowią dla nich problemu, zimą ze względu na krótką sierść i niewielkie rozmiary psa należy zapewnić mu ciepłe ubranko (najlepiej wygodną sportową derkę podszytą polarem), aby harce w śniegu były naszego terrierka bardziej komfortowe.
Terrier brazylijski jest psem bardzo łatwym w utrzymaniu. Jego krótka szata nie wymaga wizyt u groomera, ani regularnych kąpieli czy czesania. Odpowiednio żywiony pies tej rasy nie będzie gubił włosków poza okresem linienia, w którym tak na prawdę wystarczą 2-3 porządne szczotkowania, aby pozbyć się wypadającej sierści. Mimo przeważającej ilości bieli nie wymagają częstych kąpieli, sierść ma taką strukturę (krótki i śliski włos), że nawet w okresie jesiennym wystarczy przetrzeć psa po spacerze, a sierść będzie dalej biała i błyszcząca.
Zapewniając psu odpowiednią dawkę ruchu po różnym podłożu możemy również uniknąć konieczności częstego przycinania pazurków, ponieważ będą one się naturalnie ścierały.
W celu uniknięcia osadzania kamienia nazębnego warto stosować różnego rodzaju gryzaki.
Terrier brazylijski, a inne zwierzęta
Jedną z cech odróżniających terriera brazylijskiego od innych psów z grupy III FCI jest brak negatywnych zachowań w stosunku do innych psów. Byłam i wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem łagodności i stoickiego spokoju naszych terierów brazylijskich w stosunku do innych psów.
Niezależnie, czy są to psy ze stada, czy nowi „znajomi” napotkani na spacerze w parku nie przejawiają oznak agresji. Zanim terrier brasileiro pojawił się w moim domu znajomi, którzy znali moje plany zakupu brazylijczyka niejednokrotnie pytali mnie, czy nie boję się wziąć psa, którego pierwotnym przeznaczeniem było polowanie do domu, gdzie są chihuahua. W chwili obecnej nie wyobrażam sobie lepszego połączenia niż TB + chihuahua. Terriery dzielą się z chihuahuami dosłownie wszystkim – jedzeniem, zabawkami, gryzakami.
Co do relacji z kotami, to muszę polegać na doświadczeniu właścicieli moich szczeniąt, ponieważ kotka w domu nie mamy. Niektóre z naszych szczeniąt zamieszkały w domach, gdzie były już koty- wszyscy w takich zestawieniu żyją w zgodzie 🙂
Na poniższym zdjęciu widać córkę Samby – Ofi ze swoimi kocimi przyjaciółmi. (własność Pani Justyna Klimunt)
Na poniższym zdjęciu syn Samby – Jakard Wejherstaff FRESNO ze swoją kocią przyjaciółką (własność Pani Joanna Jażdżewska)
Największym wyzwaniem najprawdopodobniej będzie zaprzyjaźnienie terriera brazylijskiego z gryzoniem bądź królikiem. Nie wolno bowiem zapominać, że rasa ta była (i nadal jest) wykorzystywana do tępienia gryzoni (myszy, czy szczurów). „Terrierzy instynkt” może bardzo utrudniać próby trzymania pod jednym dachem terriera brazylijskiego i gryzonia. My w tej kwestii mamy jedynie doświadczenie ze świnką morską, podczas którego Samba ponownie mnie zaskoczyła, ponieważ poza natarczywym wąchaniem była do świniaczka bardzo przyjaźnie nastawiona.
Terrier brazylijski, a dzieci
Terrier brasileiro jest psem, który nadaje się dla rodzin z dziećmi, prowadzących w miarę aktywny tryb życia. Dla terriera brazylijskiego zabawa jest głównym sensem życia – dlatego towarzystwo dzieci i możliwość zabawy z nimi jest dla TB świetną formą rozrywki. Psy tej rasy mają ogromne pokłady cierpliwości, a brak agresji sprawia, że terrier brazylijski, który ma już dość zabawy z małym człowiekiem, ucieknie, położy się na kanapie i po prostu zniknie dziecku z oczu, aby móc w spokoju odpocząć.
Terrier brazylijski w opinii behawiorysty
„Rasa… wyjątkowo ciekawa! Moje obserwacje: zrównoważony, wyważony charakter. Spokojny, ale chętnie aktywny. Psy nie mają problemu z wyciszeniem się – łatwo i szybko przeskakują z trybu aktywności w tryb spoczynku. Wygląda na to, że to fajny pies rodzinny i towarzyszący. Nie potrzebuje codziennej dawki dużej aktywności, ale przy aktywnej rodzinie chętnie i z łatwością dotrzyma jej kroku. Mają anielską cierpliwość do dzieci (mam wrażenie, że też wysoki prób odporności na ból i luźną skórę). Tak naprawdę mało w nich jest teriera… nie są aż tak aktywne, jak większość małych terierów, nie mają tak rozwiniętych popędów (z tego, co udało mi się dowiedzieć, nie były raczej używane do polowań), nie mają tak dużych skłonności do aktywnego odruchu obronnego, jak większość terierów. W testowanym przeze mnie miocie prawie wszystkie szczenięta prezentowały kilkukrotnie powtarzalny na różnych odległościach aport wrodzony i szukały wsparcia w człowieku w trudniejszych sytuacjach. To mały pies, ale jednocześnie nie miniaturowy. Ma krótką nie wymagającą pielęgnacji sierść. Przy tym całe ciało jest pokryte gęstą sierścią, nie marznie tak bardzo jak większość małych krótkowłosych psów. Tak sobie myślę, że może być dobrą i komfortową alternatywą, jako pies rodzinny/towarzyszący/miejski dla ras takich jak beagle, basenji, jack, parson, manchester, pinczer średni i miniatutowy, sznaucer miniaturowy, a już na pewno maltańczyk, czy shi tzu, kupowany w mniejszym czy większym stopniu „dla dzieci”… dla mnie to bardzo ciekawa rasa warta uwagi… wydaje mi się, że gdyby stała się u nas bardziej popularna można byłoby uniknąć sporo problemów, jakie „powodują” psy ras aktywnych i pracujących o podobnych gabarytach i wyglądzie.”
Wypowiedź Pani Agnieszki Pache – Waś, założycielki szkoły EVEREST. Pani Agnieszka wykonuje testy temperamentu dla szczeniąt z hodowli Metheora (www.manchesterterrier.pl). Podziękowania dla Ireny Piotrowskiej (właścicielki hodowli Metheora) za możliwość udostępnienia powyższej opinii.
*** Kopiując tekst z mojej strony, nie zapomnij podać źródła. ***