O rasie – CHIHUAHUA

CHIHUAHUA – wzorzec rasy 
(kliknij na link, aby zobaczyć wzorzec)

chihuahua hodowla

CHIHUAHUA ,  w małym ciele wielki duch

Pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi do głowy większości ludzi na hasło „chihuahua” jest mały szczekliwy i bojaźliwy piesek. Taki stereotyp chihuahua nie został wyssany z palca… często spotyka się małe pieski w typie chihuahua, pinczera, czy innych małych ras, które tak właśnie się zachowują. Warto jednak zadać sobie pytanie „ile chihuahua było w takim piesku?”

Chihuahua z krwi i kości ma być psem pewnym siebie. Cytując wzorzec: „Żywy, czujny, ruchliwy i bardzo odważny”.
Żywy i ruchliwy? Tak. Zdecydowanie chihuahua nie jest typowym kanapowcem dla którego najciekawszą rozrywką miałoby być leżenie w domu. Jeżeli tylko pozwolimy naszej chi pozostać psem, na pewno pokaże nam, że w tym małym ciałku drzemie wielki duch.

chihuahua hodowla chihuahua hodowla

chihuahua hodowla chihuahua hodowla

Wielu ludzi pyta, czy chihuahua są szczekliwe. Na to pytanie nie ma chyba dobrej odpowiedzi. Wzorzec mówi, że chihuahua ma być psem „czujnym”. W moim mniemaniu dokładnie takie są – czujne, a co za tym idzie w sytuacji „zagrożenia” alarmują człowieka szczekaniem, że coś się dzieje. Myślę, że chihuahua po porstu lubi sobie „poszczekać”, ale z pewnością nie jest to zachowanie, którego nie można wyeliminować. Moje chi „odzywają się” jedynie na komendę. Mieszkając jeszcze podczas studiów w wynajętym mieszkaniu w bloku, nie mogłam dopuścić do tego, aby na każdy hałas na klatce schodowej moja chi informowała pół bloku o tym, że ona pilnuje mieszkania. Bardzo ważne jest, aby już młodziutkiej chi (jeżeli ma takie zapędy) wytłumaczyć, że szczekanie jest niepożądanym zachowaniem. Jeżeli będziemy konsekwentni i żaden z domowników nie będzie nam za plecami psuł naszej pracy (np. chwaląc psa „o jak pięknie obszczekałaś listonosza”, czy śmiejąc się jaki to słodki głosik ma ta mała kuleczka jak szczeka) to bardzo szybko szczeniak zrozumie, że szczekanie nie przynosi żadnych korzyści. Większość ludzi nie potrafi zachować konsekwencji wobec chihuahua… i to ich gubi… Chihuahua to pies bardzo cwany, który szybko wyłapie, że człowiek ma do niego słabość, a później wykorzysta to na swoją korzyść 🙂

Jeżeli chodzi o to, jak chihuahua radzi sobie w nowych sytuacjach, to wzorzec mówi jasno, że ma być psem „bardzo odważnym”. Z tym bywa niestety różnie, ale chi o prawidłowym temperamencie, prawidłowo socjalizowana od okresu szczenięcego będzie bardzo zrównoważonym psem, czującym się dobrze i pewnie w nowych miejscach, wśród obcych psów czy ludzi. Niezmiernie istotne jest, aby chihuahua była odpowiednio prowadzona już od pierwszych tygodni życia. Na szczęście coraz więcej hodowców chihuahua w Polsce zwraca uwagę na socjalizację szczeniąt w okresie pobytu w hodowli, co zdecydowanie ułatwia psu zaaklimatyzowanie się w nowym domu i zbudowanie relacji z nowymi właścicielami.

Planując zakup chihuahua, niezależnie od tego czy szukamy szczeniaka na wystawy, czy po prostu jako towarzysza rodziny warto udać się na którąś z wystaw organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce i poobserwować pieski, zwrócić uwagę na ich zachowanie, na charaktery, a także porozmawiać z hodowcami.

Wielkość i wygląd

Chihuahua powszechnie uważana jest za „najmniejszego psa Świata”. Wzorzec określa jedynie wagę, nie uwzględniajac wzrostu. Najbardziej pożądana jest waga  1,5-3kg. Pamiętajmy, że nie ma „chihuahua minaturki”, „cup”, ani zasadniczo żadnego klasowania wagowego. Oczywiście, zdaża się, że są pieski poniżej 1,5 kg, są też takie powyżej 3kg, jednak ciężko jest określić jak duży pies wyrośnie z danego szczeniaka. Oczywiście, praktyka i doświadczenie hodowców daje możlwiość przypuszczania, czy szczenię zapowiada się na większego, czy mniejszego pieska, jednak nie oszukujmy się, to trochę jak wróżenie z fusów (mam tu na myśli deklarowanie docelowej wagi u 8 tygodniowych szczeniąt). Kiedyś pewna doświadczona osoba powiedziała mi „to jest chihuahua, one są nieobliczalne”, teraz z perspektywy czasu wiem, że jest to jedna z najbardziej zaskakujących ras jeśłi chodzi o hodowlę i rozwój szczeniąt (nie rzadko zdaża się, że najmniejsze szczenię w dorosłości przerasta rodzeństwo i analogicznie, że te największe rosną do pewnego momentu i wcale nie są duże po zakończeniu rozwoju). Jeżeli więc komuś bardzo zależy, na piesku o określonych gabarytach najbezpieczniej kupić kilkumiesięcznego podrostka. Nie oszukujmy się jednak, niezależnie od tego, czy nasza chi będzie miała 1,5, czy 3 kg i tak zawładnie naszym życiem 🙂

Jeśli chodzi o wygląd, to chihuahua mimo swojej niewielkiej wagi jest psem o zwartym ciele, a najbardziej charakterystycznymi „elementami” tego małego pieska jest zdecydowanie głowa i ogon.
Głowa powinna być pięknie wysklepiona o jabłkowitym kształcie z charakterystycznymi dużymi, stojącymi uszami, rozchylonymi w spoczynku pod kątem 45°. Ogon natomiast jest wysoko osadzony, gruby u nasady i zwężający się ku końcowi. Najważniejszą jednak cechą, charakterystyczną dla rasy jest sposób noszenia ogona – w ruchu zadarty wysoko ułożony w półkole, z końcówką skierowaną ku lędźwiom.

Szata chihuahua występuje w dwóch wariantach: krótko i długowłosej. Oprócz wyboru długości okrywy włosowej mamy możliwość wyboru maści spośród wszystkich kolorów, we wszystkich możliwych odcieniach i kombinacjach. Jedynym niedopuszczalnym przez wzorzec jest umaszczenie marmurkowe.

Aktywność fizyczna i umiejętność uczenia się

Mimo swoich gabarytów chihuahua nie jest typowym kanapowcem. Oczywiście, nadają się do mieszkania w bloku i nie mają potrzeby biegać codziennie po kilka-kilkanaście kilometrów. Są to jednak psy wesołe, aktywne, uwielbiające zabawę, gonitwy czy spacery z właścicielem. Zamknięcie chi w czterech ścianach dając jej do dyspozycji podkład, odcinając jednocześnie od świata zewnętrzengo to  po prostu barbarzyństwo. Myślę, że każdy właściciel chce, aby jego pies był szczęśliwy, dlatego należy zaspokajać jego podstawowe potrzeby, m.in. potrzebę ruchu.
Nie wolno zapominać, że chihuahua to wciąż PIES.

chihuahua hodowla pomorskie  chihuahua hodowla pomorskie

chihuahua hodowla pomorskie  chihuahua hodowla pomorskie

chihuahua hodowla pomorskie  chihuahua hodowla pomorskie

Jeśli chodzi o umiejętność uczenia się, to chihuahua jest psem bystrym, pojętnym i lubiącym wyzwania. Nauka sztuczek przychodzi im z łatwością i chętnie je wykonują (oczywiście jeśłi są odpowiednio zmotywowane). Mają bardzo dobrą pamięć. Znam wiele chi, które potrafią wykonywać całą gamę przeróżnych komend (nieskromnie dodam, że nasza Paris jest w tym całkiem niezła 😉 ), znam też kilka chihuahuek trenujących rally-o ze świetnymi rezultatami. Bardzo fajnie pracują z klikerem. Kilka minut dziennie sprawi, że będziemy mieli na prawdę „zdolnego” psa. Ćwiczenie sztuczek, to też świetna forma na wspólne spędzanie czasu.

chihuahua hodowla pomorskie

CHIHUAHUA, a inne zwierzęta

Pytanie, które często pada w rozmowach o rasie to jak chihuahua dogada się z innym psem, czy z kotem. Zawsze odpowiadam, że to w dużej mierze zależy od nastawienia tej drugiej strony. Chihuahua jest zwierzakiem, który nie lubi samotności. Patrząc na ich zachowania wobec innych psów, a także obserwując te chi, które mieszkają jedynie z ludźmi pokuszę się o stwierdzenie, że są one stadne.

Zawsze cieszę się, gdy wiem, że szczenię z mojej hodowli ma trafić do domu, gdzie będzie miała do towarzystwa inne zwierzątko. Oczywiście zawsze służę radą jak wprowadzić malucha do domu, aby zbudować między psami prawidłowe relacje. Chi wychowywana w towarzystwie innego psa będzie na pewno bez problemow zostawała pod nieobecność właściciela w domu, a także nie będzie się nadmiernie ekscytowała obcymi psami na spacerach.

chihuahua staffik terier brazylijski

terier brazylijski hodowla

chihuahua koty

Wszystko brzmi pięknie i kolorowo, ale musimy zdawać sobie sprawę z tego jak małym psem jest chihuahua i że różnica gabarytów pomiędzy chi, a inną rasą może być niebezpieczna nawet podczas zabawy. Dlatego jeżeli chodzi o życie chihuahua pod jednym dachem z bardzo dużym psem bardzo ważnym czynnikiem jest temperament obu psów. Należy też pamiętać o tym, że większość chihuahua próbuje podporządkować sobie inne psiaki, a co za tym idzie może zdarzyć się, że w okresie dojrzewania warknie na drugiego psa, żeby sprawdzić jego reakcję. Jeżeli współtowarzysz jest opanowany i nie zareaguje to w większości wypadków chi zaniecha kolejne próby prowokacji. Problem pojawi się, jeżeli pies da się sprowokować – bo po pierwsze, jeśli różnica w masie jest spora to może zrobić krzywdę chi, a po drugie będzie się to wiązało z kolejnymi próbami ustalenia hierarchii. Taki zachowania należy zawsze negować.

To, jakie relacje będą panować między psami nie wynika z różnicy ich wielkości, a z tego jakie mają temperamenty. Nasze chihuahua żyją pod jednym dachem z blisko 10 razy większym staffordshire bull terrierem, ale jest to pies do którego mam bezgraniczne zaufanie i wiem, że nie skrzywdziłby nawet muchy.

chihuahua staffik

Jeżeli chodzi o relacje z kotami, czy gryzoniami to jeśli chi od małego pozna inne zwierzaki, to kontakty z nimi również nie powinny sprawić problemów.

CHIHUAHUA, a dzieci

Ciężko wypowiadać się o czymś, czego nie przeżyło się na własnej skórze. Ja dzieci nie posiadam, więc moje psy nie mają z nimi na co dzień kontaktu. Zdarza się jednak, że znajomi czy rodzina z dziećmi przyjadą do naszego domu. Często też na spacerach dzieci chcą pogłaskać małego pieska. Chi, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z dziećmi może się wystraszyć lub nawet w obronie próbować ugryźć małe rączki dziecka. Dlatego nawet jeśli opiekun nie posiada i nie planuje mieć dzieci to powinien zaznajomić chi jeszcze w wieku szczenięcym z dziećmi – poprzez obserwację ich np. na placu zabaw, a także bezpośredni kontakt jak np. karmienie przez dziecko ulubionym przysmakiem psiaka.

Kwestia zakupu chihuahua do domu z dziećmi jest bardzo kontrowersyjna. Uważam, że to wszystko zależy od tego jakie jest dziecko, jaki ma charakter, jak jest wychowane i  czy potrafi obchodzić się z psem. Nigdy nie przekreślam rodzin z dziećmi jako potencjalnych opiekunów dla moich szczeniąt, ale nigdy również nie oddam psa do domu z dziećmi bez ich wcześniejszego poznania. Najlepszą metodą dla obu stron jest po prostu przyjazd całej rodziny do hodowcy i zabawa dzieci z dorosłymi psami i ze szczeniakami. W takiej sytuacji zarówno hodowca jak i rodzic może przekonać się, czy chihuahua to odpowiednia rasa dla danej rodziny.

Żywienie i pielęgnacja

Dorosła chihuahua zjada przeciętnie około 50g karmy dziennie (w zależności od wielkości psa, jego aktywności, a także samej karmy wartość ta może ulec zmianie) w związku z tym, praktycznie każdego właściciela stać będzie na żywienie swojej chi pożywieniem z najwyżej jakościowo półki. W dzisiejszych czasach wybór gotowych karm jest ogromny. Na co więc zwrócić uwagę wybierając karmę dla naszego pupila? Przede wszystkim na skład. Polecam karmy bezzbożowe, moje psy najchętniej jedzą te, w których źródłem białka zwierzęcego jest ryba. Podczas dobierania karmy należy przeanalizować również zawartość podstawowych składników odżywczych, zwłaszcza tłuszczu i białka, po czym wybrać taką, która w pełni zaspokoi potrzeby naszego psa, biorąc pod uwagę nie tylko jego wielkość i wiek, ale również kondycję oraz aktywność fizyczną. Odpowiednio dobrana, dobrej jakości karma pozwoli cieszyć się psu zdrowiem, a nam oszczędzi kłopotów jak alergie, nietolerancje pokarmowe, czy nadmierne wypadanie sierści.

Drugim rekomendowanym sposobem żywienia jest dieta BARF (RAW) oparta tylko i wyłącznie na naturalnych, surowych (nieprzetworzonych) produktach. Nie jest to sposób żywienia dla „wygodnickich” ponieważ należy odpowiednio ustalić jadłospis dla pieska, utrzymując prawidłowy stosunek mięsa, warzyw i owoców, podróbów oraz kości w diecie, dodatkowo uzupełniając dietę o o odpowiednie suplementy.

Należy pamiętać, że dieta w postaci „resztek z obiadu” nigdy nie wyjdzie psu na dobre.

Pielęgnacja chihuahua nie jest skompikowana. Pieski tej rasy nie wymagają wizyt u groomera, nie strzyże się ich. Niezależnie, czy zdecydujemy się na chihuahuę długo, czy krótkowłosą pielęgnacja ogranicza się do sporadycznych kąpieli, regularnego przycinania pazurków, a w przypadku psów o obfitej szacie regularnego czesania. Pamiętajmy jednak, że wzorcowa chihuahua długowłosa ma szatę o „niezbyt gęstym podszyciu”, a psy o przesadnie długiej lub nadmiernie obfitej szacie wg wzorca nie są akceptowalne. W związku z powyższym, nawet jeśli zdecydujemy się na pieska długowłosego pielęgnacja nie będzie czasochłonna.

 

*** Kopiując tekst z mojej strony, nie zapomnij podać źródła. ***